Kategorie
Inspiracje Pomysły

Kreatywne ciepło, czyli osłony na grzejniki

Sezon grzewczy w pełni. Temperatury raczej oscylują około 0 stopni, dlatego zapewne w każdym domu działa ogrzewanie. Jeśli jesteśmy posiadaczami typowych grzejników, to często stanowią one nie lada problem. Nie one same, ale konkretnie ich wygląd. Jeśli jeszcze zainstalowane są na tzw. widoku, to tym gorzej.

Nie można jednak od razu załamywać rąk – coraz bardziej popularne i dostępne są osłony. Z jednak strony ukryją nam sprawcę całego estetycznego zła, a z drugiej odpowiednio dobrane i zamontowane mogą być doskonałą ozdobą naszego domu. Do wyboru mamy całą gamę kształtów, jak również materiałów, z których wykonane są takie osłony. Drewo, MDF, sklejka, metal czy specjalne tworzywo, a nawet szkło – wybór należy do nas i zależy tylko od naszych preferencji, gustu i stylu wnętrza.

Nie ma co ukrywać, że taka osłona może wpływać na straty ciepła. Aby to ryzyko zminimalizować można zdecydować się na osłony w postaci płyty, która zamontowana jest z przodu grzejnika i ma specjalne otwory. Wtedy ciepło wydostaje się przez te otwory, a boki, góra i dół grzejnika, które nie są osłonięte, mogą swobodnie oddawać ciepło.

proform.eu)

(stylowi.pl)

źródłoźródło

Innym pomysłem jest całkowite zabudowanie miejsca, w którym znajduje się grzejnik. Może to przybrać formę pojedynczej szafki lub zabudowy całej ściany. Co prawda taka forma „zabiera” nieco więcej ciepła – jednak czego się czasem nie robi dla estetycznego wyglądu. Na takiej zabudowie możemy jednocześnie coś postawić – może pełnić funkcję półki, co dodatkowo odwróci uwagę od tego, jaki był główny powód jej montażu.

Zabudowa imitująca komodę lub szafkę

(her-indoors.com)

 

4(deccoria.pl)

3(deccoria.pl)

eleganckie(domzpomyslem.pl)

źródło; źródło; źródło; źródło

Coś dla wielbicieli odważnych kolorów – zdecydowanie przyciąga wzrok i jednocześnie sprawdza się jako półka

kolorowe(czterykaty.pl)

źródło

Zabudowy całej ściany pod oknem, które z jednej strony osłaniają grzejnik, a jednocześnie są sprytnymi półkami, parapetami i schowkami

(www.home-u.pl)

(www.onekindesign.com)

nowocześnie(urzadzamy.pl)

źródło; źródło; źródło

Sprawdzi się to też doskonale w pokoju dzieci, w których taka zabudowa chroni przed poparzeniem czy samodzielną regulacją przez malucha

dzieci(apartmenttherapy.com)

źródło

Zabudowa taka może także pełnić funkcję siedziska, na którym miło spędzimy czas z książką i kubkiem kawy. To świetne rozwiązanie na długie jesienne i zimowe wieczory.

siedzisko(deccoria.pl)

źródło

Jeśli tylko mamy nieco zmysłu majsterkowicza, to możemy taką osłonę wykonać samodzielnie. Potrzebne do tego są odpowiednio docięta płyta (np. MDF, czy właśnie choćby sklejka, którą można potem samodzielnie pomalować), w której następnie zostaną wywiercone lub wycięte otwory umożliwiające cyrkulację ciepłego powietrza.

A jeśli mamy cały czas obawy co do strat ciepła, zabudowa może być otwierana

otwierane(deccoria.pl)

źródło

zdjęcie tytułowe – źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *